yenilenebilir enerji
Mayıs 31, 2017

Yenilenebilir Enerji Ajansı yayinladigi raporda, yenilenebilir enerji sektöründeki istihdamın geçen sene 10 milyon sınırına yaklaştığını bildirdi.
Güneş, biyokütle, hidroelektrik ve rüzgar gibi temiz enerji üreten sektörlerin baz alındığı raporda, dünya genelinde işsizlik oranları artarken, yenilenebilir enerji sektöründeki istihdamın yükseliş gösterdiği belirtiliyor. Raporun değerlendirmesine gore temiz enerjideki istihdam artışında; bölgesel değişimler, enerji teknolojileri maliyetlerindeki düşüş, artan talep ve rekabet ile artan çevresel duyarlılığın etkili olduğu belirtiliyor.
Güneşten elektrik üretimi alanında istihdam geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 artarak 3 milyon 100 bin kişi işe başladı. Yenilenebilir enerjide ikinci sırayı 1 milyon 724 bin istihdamla sıvı biyoyakıt sektörü, üçüncü sırayı ise 1 milyon 500 istihdamla büyük ölçekli hidroelektrik santraller takip etti.
Ajans ilk defa bu yılki raporunda Türkiye’ ye de yer verdi. Bu değerlere göre Türkiye’de temiz enerji sektörü geçen yıl 94 bin 400 kişinin istihdam edildiği bilgisi yer aldı.

yenilenebilir enerji

yenilenebilir enerji

Yazar erenler-wp-admin