Erenler Kablo Fatura
Kasım 20, 2015

Konumuz kablo, aslında kablocu olarak en büyük sıkıntımız ilgisizlik. Hayatımız da belki de hiçbir zaman ilgimizi çekmeyen, ama aslında güncel yaşantımızda 30 dakikalık kesintisine bile tahammül edemediğimiz elektrik enerjisini bize ulaştıran alternatifsiz tek araç. Bu kadar önemli bir ürün neden bu kadar ilgisiz, bence ona haksızlık yapıyoruz.

Kaliteli kablo ile kalitesiz kablo(ucuz kablo) arasındaki fiyat farkı neden kaynaklanıyor?

Mutlaka kaliteli ve kalitesiz  her üründe olduğu gibi kabloda da böyle bir fark var, lakin bu fark hiçbir zaman iki katına çıkmıyor, en fazla %20-25 ucuza alacağımız kalitesiz kablonun sadece yangın riskini arttırması değil fazla enerji tüketimi yaptığının da altını çizmemiz gerekiyor. Kablo sektöründeki  haksız rekabet ucuz kablo üretme yollarının önünü açıyor. Teknoloji geliştikçe ve yaygınlaştıkça alt yapı da sürekli gelişmekte ve yaygınlaşmakta. Bu alt yapının birleşeni de kablodur. Kablo farkında olmadığımız ama insan yaşamında su yemek kadar  önemli olan elektriğin taşıma aracıdır. Yatırımcı açısından ucuza kablo almak günümüz ekonomik koşullarında önemli bir avantaj gibi görülebilir. Ama uzun vadede çok tehlikeli bir yatırımdır.

Kablonun en önemli amacı enerjinin iletimidir. Enerji kaybını ne kadar aza indirirseniz o kadar başarılısınızdır. Bakırın olması gereken orandan az kullanılması iletken direncini  arttırmak ve akım taşıma kapasitesini düşürmek demektir. Bakırı kalitesiz yada kesiti düşük bir kablonun kaliteli kabloya göre çok daha fazla direnç gösterdiğini, bu direncin kablonun ısınmasının yanı sıra enerji naklini güçleştirdiğini, alınan enerji ile iletilen enerji farkının çok farklı olduğunu ve bunun bizim elektrik faturamıza yansıdığından kimse bahsetmiyor.  Bir kabloyu ortalama 25 yıl kullanacağımızı düşündüğümüzde ucuz aldık diye sevindiğimiz kablonun bize maliyetinin belki de ödemekten çekindiğimiz kaliteli kablo farkının yüzlerce katı olduğunu kimse söylemiyor. Belki de söylüyor lakin konu kablo olunca kaçımız ilgileniyor. Bu yüzden yazıma başlarken en büyük sıkıntımız ilgisizlik diyerek başladım ve bu yüzden otomobil örneğini aşağıda veriyorum.

Kaliteli kablo ile Kalitesiz kablo arasındaki fark gözle görülmüyor!

Rengini ne kadar güzel yaparsan yap, ne kadar parlak yaparsan yap, kimsenin ilgisinin çekmiyor, çünkü ya yerin altına yada duvarın altına gömülüyor. Otomobil  alırken onlarca detaya ilgi gösteren bizler, (güvenlik donamı, şekil, renk ,hız, yakıt tüketimi v.s.) kablo alırken sadece fiyatına bakıyoruz. Ne alakası var demeyin, ülkemizdeki bina yangınlarının %70 i elektrik tesisatı kaynaklı çıkıyor. Evimizde, okulumuza, alış-veriş merkezinde, hastanede, otelde geçirdiğimiz zaman otomobilde geçirdiğimizden daha mı az?  Aldığımız aracı ortalama 5  yıl kullanıyoruz , kablonun ortalama kullanım süresi 25 yıl.

Aslında konun özeti, ucuz aldığımızı zannettiğimiz kablo bize kar sağlamıyor, zarar ettiriyor ve hayatımızı tehlikeye atıyor. Unutmayalım, unutturmayalım.

Yazar erenler-wp-admin