halojensiz-kablolar-1024x677
Kasım 20, 2015

Halojen gazlar nelerdir ?

Halojen gazlar kablo yandığı zaman insan sağlığına zarar veren zehirli gazlardır.  Son yılarda kullanımı yasalar gereği yaygınlaşan Halojen Free (halojen içermeyen) kabloların kullanımı önümüzde ki yıllarda daha da yaygınlaşacaktır.

Diğer PVC kablolardan farkı ve faydaları nelerdir ?

Halojenden yani zehirli elementlerden arındırılmıştır. Otel, okul, hastane gibi insanların yoğun olduğu  yerlerde kullanılır. Buralarda yangın çıktığında kapalı alan bir anda boşaltılamıyacağından zehirli gaz çıkaran “halojen” maddesi içermezler.

Düşük duman yoğunlukları vardır.

Bu kablolar yangın esnasında kara duman yerine görüş kabiliyetlerini daha da arttıracak beyaz yoğunluğu düşük duman çıkarırlar. Yalıtımları “XLPE” çapraz poletilen olduğundan max. işletme sıcaklıkları 90 derecedir. Diger PVC kablolarda işletme sıcaklığı 70 derecedir dolayısı ile akım taşıma kapasiteleri biraz daha yüksektir.Daha zor şartlarda kullanılabilirler.

Piyasa tanımı “yanmaz kablo” diye geçen HF kabloların yanmaz kablo ile hiçbir alakası yoktur. Belli koşullardan sonra bu kablolarda yanar. Ancak zehirli gaz içermez. Yanma zamanını uzatmak için FE 180 tipi dediğimiz aleve 180 dakika dayanabilen kablolar HF kabloların türevidir. Bunlar yangın esnasında işlevini sürdürmesi gereken asansör, yangın pompası v.s yerlerde kullanılmaktadır. Kullanılmaları yasa gereğidir.

Yazar erenler-wp-admin