Elektrik Kesintisinde Tazminat
Şubat 27, 2017

Elektrik her bakımdan günlük hayatımızın önemli bir parçası. Teknolojinin ilerlemesi, her geçen gün elektronik eşyaları hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline getirdi. Elektronik eşyalar bu kadar hayatımızın içinde olunca elektriğin önemi de aynı oranda arttı. Böyle olunca da elektriğin kesilmesi hayatı eskisinden daha da olumsuz etkilemeye başladı.
Elektrik tüketiminin yoğun olduğu şehirlerde zaman zaman gerçekleşen elektrik kesintileri – özellikle de uzun süren kesintiler- tüketicileri oldukça mağdur ediyor.
Peki mağduriyeti gidermek için ne yapılabilir?
Bu durumla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygulanan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına ilişkin Hizmet Kalitesin Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde; elektrik kesintisi sürelerinin günlük ve yıllık olarak belirli bir süreye tabi tutuyor.
Bu durumda, bu maddeye bağlı olarak elektrik kesintisi durumunda, tüketicinin öncelikle kendi bölgesindeki elektrik dağıtım şirketini arayarak kesintinin sebebini öğrenmesi gerekiyor. Mücbir sebepler dışındaki kesintilerin, 12 saati geçmesi durumda, dağıtım şirketi tarafından tüketicilere tazminat ödenmesi gerekiyor.
Üetelik tazminatın yanı sıra kesintiler kaynaklı elektronik cihazlada meydana gelebilecek zararlar da yine elektrik dağıtım şirketi tarafından karşılanıyor.

Yazar erenler-wp-admin